Jak zaprojektowany jest rower crossowy? Rama, opony i inne parametry
Rower crossowy to rodzaj roweru, przeznaczonego do jazdy po drogach asfaltowych, ale także po nawierzchniach nieutwardzonych. Rower crossowy to idealne narzędzie zarówno do aktywności fizycznej, jak i do podróżowania i zwiedzania.
Jakie charakterystyczne cechy ma rower crossowy?
Jego konstrukcja jest podobna do roweru górskiego, ale ma inne opony i koła. Rowery crossowe są używane w takich samych warunkach jak zwykłe rowery górskie, ale są bardziej przystępne w mieście. Ten typ roweru jest przeznaczony do poruszania się po miękkim terenie, na luźnej ziemi lub piasku. Koła mają cienką warstwę gumy i gładkie bieżniki.
Rower crossowy (https://www.greenbike.pl/rowery-crossowe-c-62_63.html) może być używany na szosie, ale nie jest do tego przeznaczony w pierwszej kolejności. Na asfalcie opony szybko się zużywają, a rowerzysta nie będzie w stanie osiągać dużych prędkości ze względu na tarcie kół o nawierzchnię drogi. Ponadto, jadąc z dużą prędkością, rowerzysta jest bardziej narażony na poślizg.
Rama crossowa wykonana jest z aluminium lub karbonu i wyposażona w hamulce tarczowe, które mają znacznie lepszą skuteczność hamowania niż tradycyjne hamulce typu V-brake.
Rowery crossowe służą głównie do jazdy po nierównych nawierzchniach, takich jak szutrowe ścieżki czy leśne dukty. Z powodzeniem mogą być wykorzystywane do turystyki rowerowej oraz do tzw. wyścigów cyclocrossowych.
Rower crossowy oferuje następujące korzyści:
– Niska waga – typowe rowery crossowe mają wagę zaledwie 10 kg.
– Sztywność – sztywniejsza rama pozwala na szybszą jazdę.
– Lepsze hamowanie – hamulce tarczowe zapewniają bardziej stabilną siłę hamowania i nie wymagają częstej konserwacji.
Jakie rozmiary kół mają rowery crossowe?
Crossy dostępne są w różnych rozmiarach kół: 26, 27,5 i 29 cali. Rozmiar ten zależy od przeznaczenia i budowy ciała rowerzysty. To znaczy, że crossy świetnie nadają się do codziennego użytku lub wycieczek w różnych warunkach, zarówno po drogach asfaltowych, jak i nieutwardzonych leśnych ścieżkach.